Latvijas izlase piekāpjas Portugāles valstsvienībai ar Krištianu Ronaldu priekšgalā

Krištianu Ronaldu atbraukšana uz Latviju kļuva par vienu no lielākiem notikumiem Latvijas futbolā pēdējo gadu laikā. Arī šoreiz viņš guva divus vārtus, palīdzot savai izlasei izcīnīt uzvaru pret Latvijas valstsvienību. Foto - Mārtiņš Auziņš

Silts vasaras piektdienas vakars, cilvēki skrien no darba, katram ir savi plāni šim vakaram, bet futbola cilvēkam šis vakars piederēja Latvijas futbola izlasei. Jo tuvāk stadionam, jo jūtamāks bija lielā futbola svētku gars un tu zināji – šodien, neskatoties uz rezultātu, stadionā būs svētki. Pēdējo reizi Skonto stadions bija pārpildīts 2015.gada vasarā, kad Latvijā ciemojās spēcīgā Nīderlandes izlase, un šī pilno tribīņu sajūta jau pa kādu laiku bija piemirsusies. Šī gada Latvijas kausa fināls, savā kvalitātes, intrigas un drāmas ziņā, bija pelnījis to, lai šo spēli klātienē vērotu pilns Skonto stadions, bet mums nav šīs futbola kultūras, un pat centrālā tribīne nebija pilnībā piepildīta, kaut arī tik un tā bija prieks redzēt tik daudz skatītāju stadionā. Atgriežoties pie šodienas spēles, tad mums katastrofāli pietrūkst šāda līmeņu spēļu, lai pieradinātu cilvēkus iet uz stadionu uz katru spēli. Šis ir tas lauks, pie kura cītīgi jāstrādā futbola federācijai. Bet tā ir pavisam cita tēma, šodien bija tieši tā reize, kad pat nedarot neko, šie futbola svētki būtu izdevušies, un tam jāpateicas viesu izlasei. Līdz spēlei vēl pusotra stunda, bet stadions jau pamazām tiek piepildīts, jo visi grib redzēt Portugāles izlases iesildīšanos, un, protams, Krištianu Ronaldu – šis dienas centrālo figūru Skonto stadionā. Laiks rīt, un spēles sākums ar katru mirkli tuvojas. Beidzot tiek publicēti arī sākumsastāvi. Latvijas izlases galvenais tiesnesis Aleksandrs Starkovs nedaudz pārsteidza, izlaižot laukumā uzreiz divus debitantus – Ņikitu Koļesovu un Jevgeņiju Kazačoku. Un bažas, izskanējušās pirms spēles, ka Ronaldu varētu nespēlēt arī izgaist, kaut arī jau no paša sākuma ne ļoti ticējas, ka šāda iespēja patiešām var būt. Kamēr iepazīsties ar sastāviem spēles sākums jau ir pavisam tuvu – komandas jau ir gatavas doties laukumā, stadions jau ir pārpildīts, izskan himnas, komandas nostājas bildei, iepriecinot fotogrāfus, atskan atpakaļ atskaite un tiesneša svilpe,  kura nozīmēja tikai vienu – ilgi gaidītā spēle ir sākusies!

Pārpildītas Skonto stadiona tribīnes. Šādu skatu gribētos redzēt biežāk. Foto - Mārtiņš Auziņš
Pārpildītas Skonto stadiona tribīnes. Šādu skatu gribētos redzēt biežāk. Foto – Mārtiņš Auziņš

Spēlei sākoties, bija redzams, ka abas komandas neskries uz priekšu, bet sākumam izstudēs pretinieku. Tā izskatījās, ka piesardzīgs sākums no Portugāles izlases puses bija nedaudz negaidīts mūsu futbolistiem, un sākumā, brīžiem, mūsu valstsvienības spēlētāji izskatījās nedaudz apjukuši. Minūte nomaina citu, un bīstamu momentu pie Andra Vaņina sargātajiem vārtiem, kā nebija, tā nav. Uz katru Ronaldu pieskārienu bumbai, publika reaģēja ar ovācijām, patiešām, apbrīnojama tehnika, bumbas izjūta. Bet ar vēl skaļākām ovācijām tika sagaidīta katra Latvijas izlases uzbrucēju bumbas pieņemšana pretinieku laukuma pusē, it kā jau būtu izveidojies bīstams moments. Bet, lai arī cik tas dīvaini neizklausītos, bet tas iedvesmoja mūsu futbolistus, un gan Valērijs Šabala, gan arī Dāvis Ikaunieks sāka spēlēt arvien drošāk un bezkaunīgāk, kas beigu beigās spēles 9’ minūtē noveda līdz stūra sitienam pie Portugāles izlases vārtiem. Spēles 17’ minūtē Portugāles izlase izveidoja pirmo bīstamo momentu pie Latvijas vārtiem, un tā bija pirmā iespēja Vaņinam nodemonstrēt, ka viņš ir modrs. Jāsaka, ka līdz spēles 20’ minūtei Latvijas izlasei parādījās kaut kādas iespējas, vispirms Šabala veica sitienu no diezgan tālas distances, tiesa sitiens viņam padevās diezgan vājš, un nekādas briesmas Rui Patrisiu vārtiem tas nesagādāja, pēc tam Šabala netrāpīja pa bumbu, epizodē, kura potenciāli varētu izveidot bīstamu momentu pie Portugāles izlases vārtiem. Puslaika vidū Krištianu Ronaldu redzot, ka spēle viņa izlasei pagaidām nepadodas, pirmo reizi paņēma iniciatīvu savās rokās un apspēlēja uzreiz divus Latvijas izlases spēlētājus un izdarīja ļoti bīstamu sitienu tieši zem pārliktņa, bet šajā epizodē teicami nospēlēja Vaņins. Pēc tam vēlreiz Latvijas izlases kaut kas sāka padoties pretinieku laukuma pusē, un tribīnēs bija dzirdami izteicieni: “Eu, nu bet mēs taču varam!”. Tāda sajūta tiešām bija ielavījusies, jo Latvijas izlases sniegums pirmajā puslaikā, tāpat kā otrā puslaika sākumā tiešām atstāja pozitīvu iespaidu. Bet pirmā puslaika beigās portugāļiem izdevās ilglaicīgi uzturēties Latvijas laukuma pusē un vārti sāka brist. Vispirms Andrē Gomešs gar laukuma malu apspēlēja divus Latvijas pretspēlētājus un atdeva teicamu piespēli Ronaldu, bet arī pēc šī sitiena Vaņins spēja glābt Latvijas izlasi. Bet neilgi pirms pārtraukuma, pēc centrējuma pa vārtu stabu trāpīja Fonte, bumba atleca pie Ronaldu, par kuru aizsargi bija piemirsuši, un viņš netraucēti raidīja bumbu vārtos – 1:0 viesu labā. Žēl, ka nespējām izturēt līdz pārtraukumam, bet pat šie zaudētie vārti saglabāja kaut kādu optimismu uz atlikušajām 45 minūtēm. Interesanti, ka vienā brīdi uz tribīnes jumta, kas ir Hanzas ielas pusē, parādījās divi cilvēki, bet tikpat ātri viņi arī nozuda.

Otro puslaiku diezgan braši iesaka Latvijas valstsvienības spēlētāji, kuri izveidoja dažus labus momentus, īpaši labs sanāca Oļegam Laizānam, izpildot soda sitienu no distances, viņš nolēma sist uzreiz pa vārtiem, un bija tuvu tam, lai izlīdzinātu rezultātu. Laiku pa laikam Vaņinam bija jādemonstrē savas spējas glābt savu izlasi, bet pēc tam notika vēl viens negadījums pie Vaņina sargātajiem vārtiem, kurā kārtējo reizi Ronaldu paradīja savu spēju būt īstajā vietā īstajā laikā – 0:2. Nevar teikt, ka pēc zaudētiem vārtiem mūsu futbolisti necenstos, vienkārši šajā brīdī Portugāles izlase pilnīgi pārņēma kontroli par bumbu un pat neatstāja nekādas cerības savam pretiniekam kaut ko izveidot. Spēles 67’ minūtē Vaņins neveiksmīgi ievadīja bumbu no vārtiem Kasparam Gorkšam, kurš pieļāva nepiedodamu kļūdu, burtiski atdodot bumbu portugāļiem, un Ronaldu ar ļoti ātri atdeva piespēli Andrē Silvam, kurš panāca jau 3:0 viesu labā. Beigās portugāļi demonstrēja vienkārši kosmisku tehniku, un tā patiešām bija neticama pieredze redzēt šo spēli klātienē, pavisam citāda tehnika, bumbas kontrole, apstrāde, brīžiem radās sajūta, ka viņi kustina to bumbu tā, it kā viņa būtu pielipusi pie kājas. Otrā puslaika vidū Starkovs sāka veikt maiņas, izlaižot laukumā vēl divus debitantus: Dāvi Indrānu un Edgaru Vardanjanu. Ja Indrāns vēl bija pamanāms laukumā, tad Vardanjanu redzējām tikai, kad viņš uznāca uz laukuma Jevgeņija Kazačoka vietā, kuram nācās pamest laukumu dēļ savainojuma. Debija Starkovam neizdevās, bet arī pretinieks bija tāds, tāpēc atstāsim kritiku malā, vismaz līdz pirmdienas pārbaudes spēlei pret Igaunijas izlasi.

Mazais strīkers tika pie Ronaldu apskāviena un bildes ar savu elku. Foto - Mārtiņš Auziņš
Mazais strīkers tika pie Ronaldu apskāviena un bildes ar savu elku. Foto – Mārtiņš Auziņš

Spēles kompensācijas laikā pusplikas “Zemenes” vietā laukumā izskrēja mazs zēns, kurš skrēja taisni pie Ronaldu. Šeit jāvelta daži vārdi par šī vakara galveno cilvēku – Ronaldu, kurš šajā situācijā ar smaidu ļāvās jaunā līdzjutēja apskāvieniem. Tev var patikt Ronaldu, var nepatikt, bet ir jāsaka, ka tas ir fenomenāls futbolists. Viņa spēja būt īstajā vietā īstajā laikā, tehnika, pārvietošanās laukumā stils, viss kopumā padara viņu par labāko futbolistu pasaulē, un nav šaubu, ka tieši viņš šogad saņems Zelta bumbu. Šo rindu autors nav nekāds Ronaldu fans, nebūt nē, bet liekot roku pie sirds ir jāsaka – fantastika! Šodien visi tie, kuri vēroja šo spēli klātienē varēs stāstīt saviem bērniem, ka viņi ir redzējuši dzīvajā pašu Ronaldu tepat Skonto stadionā. Pēc spēles beigu svilpes laukumā vēl izskrēja meitene un daži zēni, kuri mēģināja dabūt Ronaldu apskāvienus, un kuriem pavisam noteikti šis vakars beidzās policijas iecirknī.

Arī pēc zaudējuma 0:3 lielākā daļa līdzjutēju palika savās vietās, lai pateiktos mūsu futbolistiem par šo spēli. Šis žests nozīmē ļoti daudzu, arī pašiem spēlētājiem. Nākamais – būtu ja arī pirmdien uz spēli pret Igauniju Skonto stadiona tribīnes būtu maksimāli piepildītas.

P.S. Pēc spēles atnāca ziņa no Andoras, kur Andoras izlase sensācionāli uzvarēja Ungārijas valstsvienību ar 1:0, nobīdot Latvijas izlasi uz pēdējo vietu grupā. Tagad jādara viss iespējamais, lai izkļūtu no pēdējās vietas B grupā!

Latvija – Portugāle 0:3 (0:1)

Vārti: Ronaldu 41′, 63′; A. Silva 67′
Brīdinājumi: Kļuškins 38′, Laizāns 75′ – Martinšs 55′, Kvarežma 90’+2′
Latvija: Vaņins, Maksimenko, Laizāns, D.Ikaunieks (Rakels 68′), Šabala, Solovjovs, Gorkšs, Kazačoks (Vardanjans 72′), Koļesovs, Jagodinskis, Kļuškins (Indrāns 62′).
Portugāle: Patrisiu, Gerreiru, Fonte, Sedriks (Semedu 71′), Gomešs, Martinšs (Kvarežma 58′), Karvalju, Motinju, Alvešs, Ronaldu, A. Silva (Nani 80′).